Erg

Ankara – Niğde otoyolu törenle açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katıldığı Ankara- Niğde Otoyolu açılışı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Ankara-Niğde otoyolunun Aksaray’dan geçen bölümü Aksaray Alayhan gişelerinde düzenlenen açılış törenine katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi.

Bakan Karaismailoğlu ilk olarak Aksaray Valiliğini ziyaret etti. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu Vali Hamza Aydoğdu’dan ilin durumu ve sorunları ile ilgili bilgi aldı. Valilik ziyaretinin ardından yürüyerek belediye başkanlığını ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu esnaf ziyaretleri yaparak esnaflara hayırlı işler dileğinde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu yaptığı açıklamada; otoyol açılışı için geldiği Aksaray’da Türkiye’nin otoyol ve hızlı tren çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bakan Karaismailoğlu, “Aksaray’da valimizi, belediye başkanımızı ziyaret ettik. Başkanımız, valimiz ve milletvekillerimizle birlikte Aksaray’ın sorunlarına dair çok önemli, verimli görüşmeler yaptık. İnşallah devam eden projeleri bir anda bitireceğiz ve Aksaray’ın ihtiyaçları doğrultusunda öncelikleri aldık. Yapacaklarımızı aldık, inşallah inceleyeceğiz, projelerimizi hazırlayacağız. Bunların planlamasını vekillerimiz, belediye başkanımız, valimizle koordine ederek inşallah kısa sürede faaliyete geçirip yine Aksaray’ın hak ettiği güzel projeleri onların hizmetine sunacağız. Tabii Aksaraylıların çok merak ettiği en önemli konulardan bir tanesi hızlı tren konusu. Hızlı treni biliyorsunuz Konya-Karaman arasını faaliyete almaya çalışıyoruz, bitmek üzere. Karaman – Ulukışla arasında imalatlar devam ediyor. Biz de bu aralar Ulukışla – Yenice, buna Aksaray’ı da ekledik. Aksaray – Ulukışla – Yenice olarak bunu dış kredili finansmanla ihale etmek için çabalarımız var. Önemli görüşmelerimiz var, yurtdışından görüşmelerimiz var finans konusunda. Olumlu da ilerliyor. İnşallah en kısa sürede sonuçlandırıp ihalemizi yapıp hizmete açmak için canla başla çalışıyoruz. İnşallah Aksaray’ı Ulukışla’ya bağlayacağız. Ulukışla’ya bağladığımız zaman Karaman, Konya, Ankara, oradan İstanbul, bir taraftan da güneye Mersin’e indiğimizde, Mersin, Adana, Gaziantep hattının da ihalesini yapmıştık. Çalışmalar devam ediyor. Uzun ve kesintisiz bir ulaşım ağını da Aksaray’a bağlama niyetindeyiz. O doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa sürede sonuçlandırıp sizlere de bu müjdeli haberi veririz” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve beraberindeki heyet ile Ankara-Niğde otoyolunun Aksaray’dan geçen bölümü olan Aksaray Alayhan gişelerinde düzenlenen açılış törenine katıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla birinci ve üçüncü kesimleri 4 Eylül’de törenle açılan Ankara-Niğde Otoyolu’nun, 113 kilometrelik otoyol ve 39 kilometrelik bağlantı yollarından oluşan ikinci kısmının açılmasıyla projenin tamamı hizmet vermeye başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

docx file PDF